Magazyn architektoniczny : W jaki sposób Rammed Earth Walls otrzymały nową dzierżawę życia w Vernacular Himalayan Buildings

Dzięki uprzejmości Archide Położony wysoko w Himalajach, słabo zaludniony region Ladakh jest jednym z bardziej odległych miejsc na Ziemi.
Na wysokości ponad 3500 metrów nad poziomem morza region obejmuje strome klify i szerokie doliny oraz ekstremalny klimat, do którego można się dopasować: temperatury często osiągają +30 stopni Celsjusza w miesiącach letnich i spadają do -30 stopni Celsjusza w zimie.
Tego rodzaju ciężkie warunki pogodowe zazwyczaj wymagają trwałych materiałów i technologii budowlanych – jednak w regionie, w którym trudno jest dotrzeć, a okres budowy trwa od czterech do sześciu miesięcy, importowanie materiałów staje się kosztownym, jeśli nie niemożliwym zadaniem.
Na szczęście, dzięki pomocy czeskiej firmy architektonicznej Archide, mieszkańcy byli w stanie przekonać się, że najlepszym materiałem do tej pracy jest ten znaleziony tuż za ich drzwiami: staranowana ziemia.
+ 41 Dzięki uprzejmości budynków Archide Most w okolicy są wykonane z cegły mułowej, z drewnianymi podłogami i sufitami oraz płaskimi dachami z gliny, choć ostatnio trendy architektoniczne obejmowały betonowe ramy z wypełnieniem z cegły mułowej i dachy z blachy falistej z blachy falistej.
Jednak architekci znaleźli więcej inspiracji w tradycyjnych konstrukcjach ścian z mułu, niegdyś szeroko wykorzystywanych w regionie, ale obecnie wykorzystywanych głównie jako ściany krajobrazowe.
Metoda muru błotnego wypadła z łaski ze względu na nieprecyzyjne i niespójne wyniki, które skutkowałyby pękaniem i niewystarczającą wytrzymałością, ale architekci dostrzegli naturalne właściwości termiczne i strukturalne materiału i postanowili odblokować te cechy poprzez nowo opracowaną technikę budowy i pasywne strategie projektowania.
Dzięki uprzejmości Archide First, Archide zaktualizował system szalunków dla ściśniętych ścian ziemi, testując różne materiały i układy, aby znaleźć optymalną wytrzymałość.
Odkryli, że użycie wodoodpornej sklejki i stalowych rozpór zapewni sztywną powierzchnię, która może dać spójny rezultat.
Następnie przeformułowali mieszaninę mułu, usuwając część gliny, aby wyeliminować większość skurczów ścian i osiągnąć pożądaną wytrzymałość.
W połączeniu te ulepszenia pozwoliły na bardziej precyzyjne połączenia ścian z innymi elementami budynku i stworzyły bardziej estetyczny wygląd.
Dzięki uprzejmości Archide Zespół wykorzystał te techniki do budowy budynku szkolnego i akademika, stanowiącego część ogólnego planu dla kampusu edukacyjnego w mieście Mulbekh, wykorzystując strategie projektowe, aby maksymalnie wykorzystać właściwości wybranych materiałów .
Ogólnie rzecz biorąc, pokoje są płytkie z niskimi sufitami i wychodzą na południe, aby czerpać korzyści z energii słonecznej.
Przestrzenie przejściowe i niezamieszkane przestrzenie, takie jak cyrkulacja i przechowywanie, są umieszczone po północnej stronie budynku, a hole wejściowe są wykorzystywane jako strefy buforowe w celu zmniejszenia strat ciepła.
Okna są również podwójnie oszklone w celu zwiększenia izolacji.
Miejsce dzienne .
Zdjęcie dzięki uprzejmości Archide Night-Use Spaces.
Zdjęcie Dzięki uprzejmości Archide Archide zaprojektowaliśmy budynki.
sekcje ściany, aby dostosować się do zmian w zależności od pór roku i pory dnia, oddzielając program na dzień.
i.
Nocne użytkowanie.
Funkcje.
Użytkowanie dnia.
przestrzenie wykorzystują bezpośrednie zyski ciepła, wykorzystując duże przeszklone ściany z żaluzjowymi nawisami, aby światło i ciepło przeniknęły głęboko w przestrzeń w okresie zimowym.
Nocne użytkowanie.
przestrzenie popychają więcej masy termicznej do ściany od strony południowej budynku, gdzie gromadzi ciepło przez cały dzień, i powoli uwalnia ciepło wewnątrz po zachodzie słońca.
Projekt zakłada również toaletę kompostującą słońce, która wykorzystuje energię słoneczną do stworzenia komina wentylacyjnego i do suszenia odpadów.
Plan budowy sali.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Archide Dormitory Building Plan.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Archide W wyniku ich pracy z rammed earth, Archide zostało zaproszone do zaprezentowania swojego projektu na międzynarodowej konferencji Advanced Building Skins w Bernie, w Szwajcarii w październiku 2015 roku.
A przy planowanych co najmniej 10 takich budynków, mieszkańcy będą zyskać szansę przetestowania techniki projektowania i skorzystania z nowych możliwości zatrudnienia i edukacji.
Wykorzystując tradycyjny materiał w nowy sposób, Archide udowodnił, że czasami najlepszym rozwiązaniem jest ten znaleziony u Twoich stóp.
Bezpośredni najazd na ścianę.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Archide Indirect Gain Wall Section.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Archide
[przypisy: castorama wykładziny, bricoman warszawa połczyńska, pług talerzowy ]

Powiązane tematy z artykułem: bricoman warszawa połczyńska castorama wykładziny pług talerzowy